مشکلی پیش آمده لطفا دقت بفرمایید...

اخذ ویزای شینگن

اخذ ویزای شینگن

ویزا ثابت

ویزای شینگن
ویزای شینگن به عنوان یک ویزای پرطرفدار محسوب می‌شود که با اخذ آن می‌توان به تمام کشورهای عضو این منطقه سفر کرد. اگرچه براساس توافقنامه شینگن، شهروندان کشورهای عضو می‌توانند عبور و مرور آسانی در بین مرزهای این کشورها داشته باشند، اما نسبت به اتباع دیگر کشورها سختگیری‌هایی صورت می‌گیرد. شهروندان ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و برای ورود به منطقه شینگن باید اقدام به اخذ ویزای آن کنند. در این مقاله قصد داریم،
تعریف جامع و کاملی از منطقه شینگن ، ویزای شینگن ، نحوه دریافت ویزای شینگن ، مدارک لازم برای ویزای شینگن و انواع ویزای شینگن ارائه دهیم. متقاضیان اخذ ویزای شینگن می‌توانند برای مشاوره رایگان و همچنین ثبت درخواست روادید شینگن و دیگر اقدامات مرتبط با آن، با شماره تلفن 72407 با کارشناسان شرکت خدمات مسافرتی ستاره زمرد تماس بگیرند. کارشناسان ما به طور تخصصی همراه شما برای اخذ ویزای شینگن ، ویزای کانادا و دیگر کشورها هستند.

تاریخچه پیمان شینگن

در واقع توافق‌نامه شینگن یک پیمان است که منجر به شکل‌گیری این منطقه در اروپا شد. این توافق‌نامه در 14 ژوئن 1985 در لوکزامبورگ توسط 5 کشور از 10 کشور عضو اتحادیه اقتصادی اروپا به امضا رسید. با وجود اینکه توافق‌نامه شینگن شامل قوانین و معاهدات آن به امضا رسید، اما از 26 مارچ 1995 موافقت نامه شینگن به طور واقعی و با حضور 7 کشور فرانسه، آلمان، بلژیک، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال و اسپانیا به اجرا درآمد. به این ترتیب، کشورهای امضاکننده این توافقنامه تصمیم گرفتند که منطقه شینگن را به عنوان یک کشور بزرگ در نظر بگیرند و به شهروندان آنها اجازه دهند تا به راحتی میان این کشورها سفر کنند. نام شینگن نیز از دهکده‌ای در لوکزامبورگ گرفته شده است که در تلاقی مرز فرانسه و آلمان قرار دارد.

اخذ ویزا
انواع ویزا و نحوه اخذ آنها

چه کشورهایی عضو منطقه شینگن هستند؟

منطقه شینگن در حال حاضر 26 عضو دارد که کشورهای اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین می‌شود.

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن یک ویزای اقامت کوتاه مدت است که اجازه می‌دهد شخص به هر یک از کشورهای عضو منطقه شینگن مسافرت کند. با اخذ ویزای شینگن ، فرد به راحتی می‌توان به کشورهای این منطقه سفر کرده و منطقه شینگن را از هر یک از کشورهای عضو ترک کند.

انواع ویزا و نحوه اخذ آنها
اخذ ویزای شینگن

ویزای شینگن چه مدت اعتبار دارد؟

اخذ ویزای شینگن به شخص اجازه می‌دهد تا هر 6 ماه یک بار حداکثر تا 90 روز از دوره 180 روز آن در کشورهای عضو اقامت داشته باشد. در واقع هدف متقاضی از سفر به این منطقه است که نوع و مدت زمان ویزای شینگن را مشخص خواهد کرد. اینکه هدف شخص از سفر به این منطقه تجاری یا توریستی باشد یا تنها توقفی کوتاه در یکی از کشورهای عضو شینگن داشته باشید، نوع ویزا و مدت اعتبار آن را تعیین خواهد کرد.

شخصی که ویزای شینگن مولتیپل دریافت می‌کند، می‌تواند مدت زمان 90 روز اقامت خود را در یک مهلت سه ماهه به پایان برساند. همچنین شخص می‌تواند مدت زمان 90 روز را تقسیم کرده و در دفعات متعدد وارد منطقه شینگن شود.

در نظر داشته باشید که اگر کد Single روی ویزای شینگن شخص درج شده باشد، فرد تنها یک بار اجازه ورود به این منطقه را خواهد داشت و حتی اگر یک روز در منطقه شینگن حضور داشته باشد و سپس آن را به هر دلیلی ترک کند، برای بازگشت باید دوباره اقدام به اخذ ویزای شینگن کند.

انواع ویزای شینگن

با توجه به هدف متقاضی ویزا انواع ویزاهای ویزای اتحادیه شینگن یا Uniform Schengen Visa (USV)، ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا Limited territorial validity visa (LTV)  و یا ویزای ملی یا National Visa  به شخص تعلق می‌گیرد.

 

ویزای اتحادیه شینگن

 1. - ویزای A ویزای ترانزیت فرودگاهی است که با دریافت آن مسافر می‌تواند در یکی از فرودگاه‌های محدوده شنگین پرواز خود را تعویض کرده و به خارج از محدوده سفر کند.
 2. - ویزای B ویزای ترانزیتی است که مسافر با آن می‌تواند حداکثر 5 روز از محدوده کشوری در اتحادیه شینگن عبور کند.
 3. - ویزای C کوتاه مدت است و براساس آن مسافر می‌تواند ویزای «یک بار ورود» (Single-entry)، ویزای دوبار ورود شینگن (double-entry) یا چند بار ورود (Multiple-entry) دریافت کند.

 

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا ویزای VLT: صدور این ویزا در شرایط خاص مانند پناهندگی یا دلایل انسان‌دوستانه اتفاق می‌افتد و با استفاده از آن‌، مسافر می‌تواند در همان کشوری که از آن ویزا دریافت کرده یا چند کشور ناحیه شینگن که در زمان اخذ ویزا مشخص می‌شود، تردد داشته باشد.

 

ویزای ملی یا ویزای D شینگن

ویزای ملی که با نام National Visas نیز شناخته می‌شود، برای دانشجویان، تاجران یاکسانی است که قصد دارند مدت زمان مشخصی را در محدوده شینگن اقامت داشته باشند. این ویزا در واقع برای کسانی صادر می‌شود که به قصد اقامت طولانی مدت و با اهدافی مانند تجارت و تحصیل در یکی از کشورهای اروپایی اقدام می‌کنند.

اخذ ویزای شینگن
اخذ ویزای شینگن

چه زمانی برای اخذ ویزای شینگن درخواست دهید؟

اگر به دنبال اخذ ویزای شینگن و سفر به کشورهای این منطقه هستید، برای اخذ ویزای توریستی شینگن حداقل 15 روز پیش از شروع سفر اقدام کنید. این حداقل زمانی است که می‌توانید مدارک خود را تکمیل و به سفارت ارائه دهید. به عبارت دیگر، زودترین زمانی که می‌توانید برای اخذ ویزای شینگن درخواست دهید، 3 ماه قبل از آغاز سفرتان است.

شرایط اخذ ویزای شینگن

ویزای شینگن به عنوان یکی از معتبرترین ویزاهای جهان شناخته می‌شود، از این رو افراد بسیاری سعی در اخذ این ویزا و سفر به منطقه شینگن دارند. هر یک از کشورهای عضو منطقه شینگن می‌توانند ویزای شینگن را صادر کنند. با وجود اینکه شرایط تمام کشورهای عضو این منطقه برای صدور ویزای شینگن یکسان نیست و برخی کشورها نسبت به این مسئله سختگیرتر هستند، اما مدارک مورد نیاز اخذ ویزای شینگن نقش مهمی در این میان دارند.

توجه داشته باشید مدارکی که به سفارت برای اخذ ویزای شینگن ارائه می‌دهید، باید اثبات کند که قصد بازگشت به ایران را خواهید داشت، در غیر این صورت درخواست شما توسط سفارت رد خواهد شد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای شینگن باید به صورت ترجمه شده و البته با توجه به آنچه که سفارت موردنظر تعیین کرده است، تحویل شود.

در مجموع داشتن سابقه سفر، ارائه مدارک کامل و بدون عیب و نقص و شرایط سنی متقاضی (کشورهای اتحادیه اروپا نسبت به افراد کمتر از 30 سال سختگیرتر هستند) در دریافت ویزای شینگن حائز اهمیت است.

اخذ ویزای شینگن
ویزای شینگن

مراحل درخواست ویزای شینگن کدام است؟

 • - تهیه مدارک مورد نیاز توسط فرد متقاضی و بررسی این مدرک توسط کارشناس ویزای شینگن پیش از ارسال آن به سفارت
 • - پر کردن فرم‌های مرتبط با درخواست اخذ ویزای شینگن
 • - قرارداد با آژانس یا شرکت موردنظر برای انجام مراحل مربوط به تقاضا
 • - اقدام آژانس یا شرکت موردنظر برای دریافت وقت سفارت
 • - بررسی مجدد مدارک یا رفع نواقص آن توسط کارشناس آژانس و شرکت موردنظر
 • - ارسال مدارک به سفارت
 • - انگشت‌نگاری متقاضی توسط سفارت

مدارک لازم برای ویزای شینگن

 

توجه داشته باشید که برای دریافت ویزای شینگن باید مدارک کامل و بدون عیب و نقص ارائه دهید، در غیر این صورت تقاضای شما تایید نمی‌شود. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن عبارتند از:

 • - تکمیل فرم درخواست ویزا
 • - کپی و اصل شناسنامه
 • - پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • - عکس پرسنلی
 • - مدارک شغلی و حرفه‌ای، سوابق و بیمه
 • - پرینت گردش حساب مالی 3 ماهه اخیر
 • - نامه تمکن مالی
 • - مدارک ملکی
 • - مدارک ازدواج در صورت متاهل بودن فرد
 • - بیمه مسافرتی حداقل پوشش تا مبلغ 30 هزار یورو
 • - بلیت پرواز رفت و برگشت
 • - مدارک موردنیاز برای توجیه دلیل سفر
 • - مدارک رزرو هتل
 • - دعوتنامه (در صورتی که امکان دریافت آن وجود دارد)
 • - به همراه داشتن 60 تا 120 یورو نقد باید در روز مصاحبه برای هزینه درخواست و دیگر هزینه‌های اخذ ویزا
 •  - هزینه اخذ ویزا 60 یورو برای هر فرد بزرگسال است. با این وجود با توجه به سن متقاضی، ملیت و همچنین فاکتورهای دیگر، این هزینه می‌تواند کمتر یا حتی بدون هزینه باشد.
اخذ ویزای شینگن
ویزای شینگن

چقدر طول می‌کشد تا مدارک ارسال شده توسط سفارت بررسی شود؟

به طور کلی، پس از انجام مراحل مختلف درخواست برای اخذ ویزای شینگن که شامل ارسال مدارک ترجمه شده به طور کامل و بدون نقصی به سفارت و همچنین انگشت‌نگاری فرد متقاضی می‌شود، حدود سه هفته طول خواهد کشید تا سفارت جواب قطعی و نهایی را صادر کند. بنابراین برای بررسی و تایید اخذ ویزای شینگن توسط سفارت حدود 3 هفته باید صبر کنید.