با آداب و رسوم عجیب کریسمس آشنا شوید!

آداب و رسوم عجیب کریسمس

کریسمس همیشه برای مردم دنیا تداعی‌کننده برف، درخت کاج تزئین شده، هدایا و بوقلمون برای شام است. اما شاید برایتان جالب باشد که بگوییم که در کنار این موارد، مردم در نقاط مختلف جهان، آداب و رسوم خود را نیز به راه و رسم سنتی افزوده‌اند. با نگاهی دقیق به فرهنگ مردم کشورهای مختلف درمی‌یابید در کنار تمام آداب و رسوم متداول آنها، سنت‌های عجیب و غریبی نیز در کریسمس وجود دارد. شاید برایتان جالب باشد تا با برخی از این سنت‌های عجیب آشنا شوید.

برای سفر در ایام کریسمس با ستاره زمرد تماس بگیرید تا با خدمات مختلف از جمله تور مسافرتی ، خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، بیمه مسافرتی ، ویزا و غیره همراه شما در یک سفر مهیج باشیم.

 

سانتای بد؛ اتریش

بچه‌های بریتانیایی با بابانوئل یا همان سانتا کلاوس آشنا هستند، اما آنها نمی‌توانند خودشان را در اتریش تصور کنند؛ جایی که چهره‌های غول‌مانند و ترسناک که کرامپوس نامیده می‌شوند را می‌توان در خیابان‌ها مشاهده کرد. کرامپوس‌ها در واقع همدست بابانوئل هستند و گفته می‌شود در خیابان‌ها به دنبال بچه‌هایی می‌گردند که رفتار بدی دارند. در طول ماه دسامبر می‌توانید این افراد را که ماسک‌های ترسناکی بر چهره دارند و در حال ترساندن کوچک و بزرگ هستند، را در خیابان‌ها ببینید. اگر علاقه‌مند به هیجان هستید می‌توانید برای کریسمس به رژه کرامپوس در وین بروید.

کریسمس در اتریش

اسکیت‌بازها؛ کاراکاس

در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، ساکنان شهر در صبح روز کریسمس راه خود را از میان انبوه جمعیت با اسکیت‌سواری باز می‌کنند. در حال حاضر این سنت در میان مردم جا افتاده است و در بسیاری از خیابان‌های این شهر که ترافیک آنها از ساعت هشت صبح روز کریسمس پرترافیک است، مردم با استفاده از اسکیت خود را به کلیسا می‌رسانند. حتی گفته می‌شود که بچه‌ها اسکیت یکی از بندهای اسکیت را به دور انگشت پایشان می‌بندند و اسکیت دیگر را از پنجره آویزان می‌کنند تا دوستان‌شان بتوانند با کشیدن بند آنها را بیدار کنند.

کریسمس در کاراکاس

گربه غول‌پیکر؛ ایسلند

یکی از عجیب‌ترین سنت‌های کریسمس که تاکنون شنیده‌ایم از ایسلند می‌آید، جایی که گربه غول‌پیکر به عنوان انگیزه‌ای برای کارگران است. کسانی که به سختی کار کرده‌اند، یک دست لباس جدید می‌گیرند، اما کسانی که به خوبی تلاش نکرده‌اند، توسط این گربه غول‌پیکر بلعیده خواهند شد!

این داستان عجیب امروزه در ایسلند باعث شده است تا مردم لباس جدید برای کریسمس بخرند تا از یک مرگ ناخوشایند دوری کنند.

کریسمس در ایسلند

تار عنکبوت روی درخت کریسمس؛ اوکراین

عجیب‌ترین سنت کریسمس در اوکراین درباره نترسیدن از عنکبوت هاست! وقتی که مردم دیگر کشورها از لامپ، ریسه و ستاره برای تزئین درخت کریسمس استفاده می‌کنند، اوکراینی‌ها چهره طبیعت را با عنکبو‌ت‌هایی که در حال تنیدن تار هستند به نمایش می‌گذارند.

این سنت به داستان‌های محلی بازمی‌گردد. داستانی که در آن یک زن بیوه فقیر توانایی تزئین یک درخت کریسمس برای بچه‌هایش نداشت. براساس این افسانه، عنکبوت‌های آن خانه تارهای خود را به شکل زیبایی روی درخت می‌تنند و زمانی که بچه‌ها صبح روز کریسمس از خواب بیدار می‌شوند، این صحنه را می‌بینند. در فرهنگ اوکراینی‌ها تارهای عنکبوت نشانه شانس است.

کریسمس در اوکراین

جشنواره KFC؛ ژاپن

در سال 1974، فست‌فود آمریکایی KFC، یک کمپین جشنواره بازاریابی در ژاپن راه‌اندازی کرد. این کمپین که یک شعار ساده با عنوان «کنتاکی برای کریسمس» (به زبان ژاپنی) داشت، تا به امروز به عنوان یک سنت ملی در این کشور جریان دارد. با وجود اینکه کریسمس حتی یک تعطیلی ملی در ژاپن نیست، خانواده‌ها در سرتاسر این کشور به شعبه‌های مختلف KFC می‌روند تا یک وعده غذای مخصوص کریسمس صرف کنند. به طوری که مرغ سوخاری در این روز به بالاترین میزان فروش خود در سال می‌رسد.

کریسمس در ژاپن

خیارشور روی درخت؛ آلمان

گفته می‌شود سنت تزئین درخت کریسمس که در بسیاری از کشورهای جهان مورد توجه قرار دارد، از آلمان و در قرن 16 میلادی آغاز شده است. بنابراین دور از ذهن نیست که برخی از تزئینات بامزه درخت کریسمس به ریشه آن بازگردد. یکی از این سنت‌ها، پنهان کردن خیارشور در میان شاخه‌های درخت و جایزه دادن به بچه‌ای است که بتواند آن را پیدا کند!

برخی معتقدند که این سنت متعلق به آلمانی‌ها نیست. یک افسانه در این باره می‌گوید، خیارشورهای کریسمس از اسپانیا آمده‌اند. داستان از این قرار است که دو پسر جوان به عنوان زندانی در بشکه‌های خیارشور نگه داشته می‌شدند و سانتا کلوس این دو را نجات داده و به زندگی بازمی‌گرداند. به هر حال، تزئین کردن درخت کریسمس با خیارشور سنتی است که در این کشور رواج دارد.

کریسمس در آلمان

کریسمس در سونا؛ فنلاند

فنلاندی‌ها سونا را اختراع کردند، از این رو عجیب به نظر نمی‌رسد که بسیاری از خانه‌ها در فنلاند مجهز به سونا باشند. جالب است که در کریسمس این کنج دنج به یک مکان مقدس برای اجداد و گذشتگان فنلاندی‌ها تبدیل می‌شود. در روز قبل از کریسمس، رسم است که مردم مدت زمان طولانی در سونا سپری می‌کنند و سپس جشن کریسمس را به هنگام شب آغاز می‌کنند در حالی که معتقدند روح اجدادشان جای آنها را در سونا گرفته‌اند.

کریسمس در فنلاند

هویج در کفش؛ هلند

هر ساله در روزهایی که به پنجم دسامبر نزدیک می‌شود، کودکان هلندی مشتاقانه کفش خود را نزدیک شومینه قرار می‌دهند به امید اینکه بابانوئل در طول شب کفش‌های آنها را پر از هدایای کوچک کند. یکی از سنت‌های عجیب هلندی‌ها، قرار دادن هویج در کفش است. کودکان هلندی این هویج‌ها را برای اسب سفید بابانوئل که آمریگو نام دارد، می‌گذارد!

در زمان‌های قدیم بچه‌های شیطون به جای هدیه سیب‌زمینی دریافت می‌کردند اما امروز دیگر تنبیه با سیب‌زمینی برای بچه‌ها به عنوان یک تنبیه نامناسب درنظر گرفته می‌شود.

کریسمس در هلند

جادوگر پیر؛ ایتالیا

وقتی در ایتالیا هستید، سانتا و 25 دسامبر را فراموش کنید، چرا که تمام اتفاقات در آستانه روز پنجم ژانویه روی می‌دهد. براساس داستان‌های قدیمی، پیرزنی به نام بلفانا، به ملاقات تمام بچه‌های ایتالیا می‌رود و در صورتی که بچه‌های خوبی باشند، جوراب‌های آنها را با شکلات و هدیه پر می‌کند. درست مانند بابانوئل، بلفانا نیز وارد دودکش می‌شود و هدایایی را برای کسانی که در آن خانه زندگی می‌کنند، می‌گذارد.

کریسمس در ایتالیا

کِرم به عنوان غذای کریسمس: آفریقای جنوبی

وقتی صحبت از غذای کریسمس می‌شود، اغلب بوقلمون و پای گوشت‌ چرخ‌کرده در صدر فهرست قرار دارد. در آفریقای جنوبی، انواعی از خزنده‌ها وجود دارند که بچه‌های محلی آنها را جمع‌آوری می‌کنند.  این خزنده‌ها که نوعی کرم کاترپیلار هستند، در روز کریسمس سرخ می‌شوند! این یکی از عجیب‌ترین رسوم کریسمس در جهان است. بنابراین بسیاری از کاترپیلارها فرصت تبدیل شدن به پروانه و پر کردن طبیعت را پیدا نمی‌کنند.

کریسمس در آفریقای جنوبی

جادوگرهای پرنده: نروژ

براساس داستان‌های قدیمی، روز قبل از کریسمس روزی است که ارواح بدخواه و جادوگرها با جاروی مخصوص‌شان به پرواز درمی‌آیند، تا با بدجنسی دیگران را اذیت کنند. از آنجایی که جادوگرها همیشه از جاروی مخصوص خود برای جابه‌جایی استفاده می‌کنند، رسم است که در خانواده‌های نروژی تمام وسایلی که مربوط به تمیزکاری می‌شود را پنهان می‌کنند تا جادوگرها نتوانند از آن استفاده کنند.

کریسمس در نروژ

تماشای کارتون دونالد داک؛ سوئد

خانواده‌های سوئدی هر ساله حدود ساعت سه شب پای تلویزیون می‌نشینند تا کارتون دونالد داک را تماشا کنند. همه چیز در سوئد در کریسمس در اطراف تلویزیون قرار می‌گیرد. این سنت به سال 1960 بازمی‌گردد، زمانی که تلویزیون‌ها یک کالای جدید در سوئد محسوب می‌شدند و تنها دو کانال تلویزیونی وجود داشت. یکی از این شبکه‌ها در روز کریسمس، کارتون دونالد داک را که توسط کمپانی دیزنی ساخته شده است را نمایش می‌داد. شاید یک رسم عجیب به نظر برسد اما تقریبا تمام مردم دور هم جمع می‌شوند تا کارتون‌های کریسمس را تماشا کنند.

کریسمس در سوئد

جایگزین درخت کریسمس؛ نیوزیلند

آیا فکر می‌کنید که تمام درختان کریسمس از ابتدا به همین شکل ایجاد شده‌اند؟ دوباره فکر کنید. همه داستان درباره پاهوکوتا، درخت زیبایی است که در نیوزیلند می‌روید، ریشه‌های پیچ در پیچ و گل‌های زرشکی روشن دارد. اولین بار در سال 1867 یک جغرافیدان اتریشی، به پاهوکوتا و  ریشه اتریشی آن اشاره کرد. او توضیح داد که پاهوکوتا به عنوان درخت کریسمس در کلیساها و خانه‌ها تزئین می‌شده است.

امروزه درخت پاهوکوتا را به عنوان نمادی از کریسمس در نیوزیلند می‌شناسند و با کارت‌های کریسمس و لوازم دیگر آن را تزئین می‌کنند.

کریسمس در نیوزیلند

بز کریسمس؛ سوئد

آخرین رسم عجیب این فهرست، باز هم در کشور سوئد به هنگام کریسمس است که می‌توان آن را قدیمی‌ترین سنتی که هنوز به آن عمل می‌شود، نام برد. بز کریسمس که منشا آن به قرن یازدهم هجری برمی‌گردد. در این داستان یک بز که به اندازه انسان بود، توسط سانتا کلاوس هدایت می‌شد که قدرت کنترل شیاطین را داشت.

بز کریسمس، همانطور که می‌توانید تصور کنید، در طول تاریخ تغییراتی کرده است. در قرن هفدهم، رسم بود که مردان جوان مانند یک بز لباس بپوشند و پریدن به این طرف و آن طرف به هدایا آسیب بزنند. در قرن نوزدهم میلادی، این بز تبدیل به یک شخصیت خوب شد که به دیگران هدیه می‌داد. مردان خانواده به جای اینکه لباس بابانوئل بپوشند، مانند یک بز لباس می‌پوشیدند و به اعضای خانواده هدیه می‌دادند.

امروزه دیگر مردانی که لباس بز می‌پوشند وجود ندارد و در عصر مدرن، این بز جای خود را به یک وسیله تزئینی روی درخت‌های کریسمس در کشور سوئد داده است. در شهرهای بزرگتر، نمونه‌های بزرگتری از وسایل تزئینی به شکل بز که با پوشال و روبان ساخته می‌شوند، به چشم می‌خورند.

کریسمس در سوئد

در نهایت آداب و رسوم بخشی از فرهنگ هر ملتی است که هرچند شاید در عصر مدرن دیگر مفاهیم گذشته خود را نداشته باشند، اما همچنان برای بسیاری از مردم در سرتاسر جهان جذابیت دارد و هر ساله برای انجام آن روزشماری می‌کنند. با خرید تور مسافرتی به هر یک از این مقاصد می‌توانید کریسمس را در این کشورها تجربه کنید.

پسندیدن :
15 0
بازدید:
3867
دسته بندی مقاله ها:
دانستنی های سفر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *