با حقایق جالب درباره سوئیس آشنا شوید

حقایق جالب درباره سوئیس

شاید وقتی صحبت از سوئیس در میان باشد، اولین چیزهایی که به ذهن‌تان می‌رسد، شکلات، ساعت و بانک‌های سوئیس است. اما باید بدانید سوئیس تنها به این موارد خلاصه نمی‌شود و حقایق دیگری نیز درباره این کشور زیبا وجود دارد که نمی‌دانید. با حقایق جالب درباره سوییس بیشتر آشنا شوید.

با ستاره زمرد به عنوان مجری مستقیم تور سوئیس همراه شوید.

 

1- سوئیس 7 هزار دریاچه دارد

سوئیس 7 هزار دریاچه دارد

با مساحت 580.03 کیلومتر، دریاچه ژنو یکی از بزرگترین دریاچه‌های سوئیس محسوب می‌شود که بخشی از آن از فرانسه نیز عبور می‌کند. بزرگترین دریاچه سوئیس دریاچه نوشاتل (Lake Neuchâtel) با 218.3 کیلومترمربع بزرگترین دریاچه سوئیس است. در بیشتر نقاط آب شفاف و زلال است و می‌توان از آب دریاچه‌ها و رودخانه‌ها نوشید.

 

2- نوآورترین کشور جهان

سوئیس یکی از نوآورترین کشور جهان

سوئیس در سال 2018 برای 8 سال متوالی به عنوان نوآورترین کشور جهان توسط شاخص نوآوری جهانی (The Global Innovation Index) انتخاب شد. از کشاورزی مبتنی بر اقتصاد درسال 1860 تا استارت‌آپ‌هایی که امروزه در این کشور فعالیت دارند، در کنار سرویس‌دهی گسترده، تولید پایه در بخش‌های مختلف و تمرکز روی بازارهای مناسب، سوئیس را در میان نوآورترین کشورها قرار داده است.

 

3- سوئیس بسیار کوچک است

سوئیس بسیار کوچک است

مساحت سوئیس حدود 41.277 کیلومترمربع و جمعیت آن 8.42 میلیون نفر است. در مقایسه کالیفرنیا آمریکا 10 بار بزرگتر از این کشور است و تقریبا اندازه ورمونتو نیوهمپشایر با یکدیگر است. با اینکه این کشور مساحت چندانی ندارد، اما حقایق جالب درباره سوئیس بسیار هستند.

 

4- کشوری با بالاترین کیفیت زندگی

کیفیت زندگی در سوئیس

یکی از حقایق جالب درباره سوئیس ، کیفیت بالای زندگی در آن است. برخی از شهرهای سوئیس به عنوان گران‌ترین شهرهای دنیا شناخته می‌شوند، اما شهروندان این شهرها درآمد کافی دارند. براساس گزارش  Social Progress، درمان، تغذیه، دسترسی به دانش پایه دلایلی است که باعث شده تا این کشور اروپایی در فهرست کشورهایی قرار بگیرد که دارای بالاترین میزان کیفیت زندگی است. شاخص کیفیت زندگی در این کشور 88.87 از 100 است.

 

5- سوئیس خانه دو شهر با بهترین شرایط زندگی در جهان

زوریخ سوئیس

ارزیابی‌های محیطی برای مکان‌هایی که قابل زندگی هستند و شرایط و کیفیت بالایی دارند در سرتاسر جهان، بهترین و بدترین نقاط برای زندگی را نشان می‌دهند. این ارزیابی با فاکتورهایی مانن پایداری، خدمات درمانی، فرهنگ، محیط، تحصیلات و زیرساخت‌ها سنجیده می‌شود. دو شهری که در سوئیس قابلیت زندگی دارند و از شرایط و کیفیت بسیار بالایی برخوردارند، زوریخ و ژنو هستند.

 

6- سوئیس 4 زبان ملی دارد

چهار زبان اصلی سوئیس

یکی از حقایق جالب سوئیس ، 4 زبان ملی این کشور است. 4 زبان فرانسه، آلمان، ایتالیا و رومانش، زبان‌های ملی سوئیس محسوب می‌شوند. بنابراین به عنوان یک گردشگر یا حتی برای اقامت در این کشور احساس راحتی خواهید داشت. مردم در شهرهای مختلف این کشور به زبان‌های فرانسه، آلمان و ایتالیایی صحبت می‌کنند، به طوری که اگر وارد هر یک از این شهرها شوید، انگار که وارد آن کشور اروپایی خاص شده‌اید.

 

7- کمتر از 15 درصد از آلپ در سوئیس است

آلپ سوئیس

یکی از جالب‌ترین حقایق درباره سوئیس ایناست که در واقع کمتر از 15 درصد کوه‌های آلپ در سوئیس قرار دارد. با وجود اینکه، کوه‌های آلپ یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری سوئیس هستند. در واقع سوئیس کشوری است که مردم آن نزدیک‌ترین ارتباط را با ساختن روستاها و اقامتگاه‌ها در کوه آلپ، با این منطقه زیبا در این کشور برقرار کرده‌اند.

 

8- سوئیس بیشترین تولیدکننده و مصرف‌کننده شکلات در جهان

تولید شکلات در سوئیس

سوئیس را با شکلات‌ها و کارخانه‌های شکلات‌سازی معروفش در دنیا می‌شناسند. تولید شکلات یکی از منابع مهم درآمدی و ثروت سوئیس محسوب می‌شود.همچنین زوریخ را به عنوان پایه اصلی شکلات در این کشور می‌شناسند. با توجه به این موضوع، سوئیسی‌ها بزرگترین مصرف‌کننده شکلاتی هستند که در کشور خودشان تولید می‌شود. همچنین سوئیسی‌ها بیشترین میزان مصرف شکلات در جهان را دارند، به طوری که سالانه حدود 30 پوند شکلات مصرف می‌کنند.

 

9- سوئیس، محل تولد صلیب سرخ

صلیب سرخ در سوئیس

یکی از حقایق جالب درباره سوئیس ، ظهور صلیب سرخ است. شاید فکر کنید که علامت پرچم سوئیس روی پرم صلیب سرخ اتفاقی است اما این طور نیست. پرچم صلیب سرخ به دلیل منشا این سازمان که کشور سوئیس است، با علامت پرچم این کشور مزین شده است. صلیب سرخ 97 میلیون جمعیت داوطلب دارد که در سال 1863 در ژنو سوئیس، جایی که امروز نیز دفتر مرکزی این سازمان در آن قرار دارد، شکل گرفت.

 

10- بلندترین خط راه‌آهن اروپا و پله‌های جهان در سوئیس

بلندترین خط راه آهن در سوئیس

بلندترین خط راه‌آهن اروپا در سوئیس و در Jungfraujoch قرار دارد. مسیر این ایستگاه 3454 متر است. همچنین بلندترین پله‌های جهان نیز در این کشور اروپایی قرار دارد. این پلکان‌ها که تعداد آنها 11 هزار 674 عدد است و ارتفاع آن به 1.669 متر می‌رسد، بله بلندترین پلکان جهان مشهور شده‌اند. عبور از این پله‌ها برای عموم آزاد نیست و تنها یک بار در سال مردم می‌توانند از این مکان بازدید کنند.

 

11-  25 درصد از جمعیت سوئیس خارجی هستند

جمعیت خارجی سوئیس

سوئیس متقاضیان زیادی از میان کشورهای مختلف برای زندگی در این کشور دارند. در سال 2015، این 24.6 از جمعیت این کشور خارجی بودند. بیش از 80 درصد از خارجی‌هایی که در سوئیس زندگی می‌کنند از کشورهای اروپایی هستند و تقریبا نیمی از آنها از فرانسه، آلمان، ایتالیا و پرتغال هستند. سوئیس پیش‌رو در پذیرش مهاجر از کشورهای اروپایی است که به ترتیب آلمان، بریتانیا، اسپانیان و فرانسه از جایگاه اول تا چهارم قرار دارند.

 

پسندیدن :
16 0
بازدید:
12308
دسته بندی مقاله ها:
گردشگری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *