حقایق جالب درباره ترکیه

حقایق جالب درباره ترکیه

ترکیه کشوری با تاریخ طولانی و غنی است که در آن تمدن ها و امپراطوری ها و همچنین قومیت ها و مذاهب مختلف، نشانه های خود را به جای گذاشته اند. ترکیه کشوری است که هرگز متوقف نمی شود. به عنوان یکی از مقاصد مشهور گردشگری در جهان به ویژه برای ایرانی‌ها، جاذبه های گردشگری ترکیه با وجود شهرهایی مانند استانبول، آنتالیا، آنالیا، ازمیر و بسیاری شهرهای زیبای دیگر قابل توجه هستند. با وجود اینکه هر کدام از ما ممکن است چندین بار تور ترکیه را رزرو کرده و به شهرهای مختلف آن رفته باشیم، اما دانستن حقایق جالب درباره ترکیه خالی از لطف نیست. اطلاعاتی که ممکن است هرکسی درباره این کشور زیبای آسیایی- اروپایی نداند.

 

10 حقیقت جالب درباره ترکیه

نام رسمی این کشور در واقع جمهوری ترکیه است

کشوری که اکنون با نام جمهوری ترکیه شناخته می شود بخشی از امپراتوری عثمانی بود تا اینکه امپراتوری در جنگ جهانی اول فروپاشید. جنگ استقلال ترکیه ادامه یافت و پس از آن در سال 1923 با مصطفی کمال آتاتورک به عنوان اولین رئیس جمهور این کشور به عنوان جمهوری ترکیه مطرح شد.

 

لئوناردو داوینچی زمانی پل گالاتا ترکیه را طراحی کرد

بین سالهای 1502 و 1503 ، سلطان بایزید دوم از لئوناردو داوینچی خواست تا کار طراحی پلی روی شاخ طلایی (مدخلی است که بخش اروپایی استانبول را به دو قسمت تبدیل می‌کند.) را انجام دهد. طرح داوینچی می‌توانست طولانی ترین پل جهان در آن زمان باشد، اما سلطان آن را تأیید نکرد.

 

75 درصد صادرات فندق جهان در دست ترکیه است

یکی دیگر از حقایق جالب درباره ترکیه این است که صادرات 75 درصد از فندق جهان را این کشور انجام می‌دهد. بیشتر فندق‌های جهان در حوضه مدیترانه، در ترکیه، یونان، ایتالیا و اسپانیا تولید می‌شود. ایتالیا بزرگترین تولیدکننده پس از ترکیه است که تقریبا 20 درصد از عرضه جهان را به خود اختصاص داده است.

 

یکی از قدیمی ترین کلیساهای مسیحیت در ترکیه قرار دارد

گفته می‌شود «گروت سنت پیتر» در خارج از انطاکیه (که امروزه با عنوان آنتاکیا شناخته می‌شود) توسط شاگرد حضرت عیسی، سیمون پیتر ساخته شده است. در واقع قدیمی ترین مکان عبادت مسیحیان در جهان همین مکان است. هنوز هم می‌توانید از کلیسا دیدن کنید و ردپای طراحی باستانی را در آن ببینید.

 

ترکیه شتر بومی ندارد، اما سالانه جشنواره کشتی شتر برگزار می‌کند

مبارزه شترهای سلجوک که بیش از 2000 سال پیش توسط قبایل ترک برگزار می‌شد، در حال حاضر نیز به صورت جشنواره سالانه در سواحل جنوبی دریای اژه ترکیه برگزار می‌شود. شترهای جنگنده، مزین به فرش‌های تزئینی، زنگ و زین که غالبا از ایران و افغانستان می‌آیند، به این جشنواره آورده می‌شوند.

 

بابا نوئل در ترکیه متولد شد

یکی دیگر از حقایق جالب درباره ترکیه که احتمالا نمی‌دانید این است که بابانوئل در ترکیه متولد شد! بابانوئل یا به عبارت دقیق‌تر سنت نیکلاس، یک مرد مقدس مسیحی و اسقف یونانی در منطقه باستانی میرا در ترکیه، در پاتارا، لیسیا یا با نامی که اکنون در ترکیه به عنوان دمیر معروف است، متولد شد.

 

Tünel  دومین راه آهن زیرزمینی جهان است

در 17 ژانویه سال 1875، خط آهن زیرزمینی «تونل» شروع به کار کرد و پس از خط آهن لندن به دومین راه آهن زیرزمینی جهان تبدیل شد. در حال حاضر این خط ریلی همچنان بین بی‌اوغلو و کاراکوی حرکت می‌کند و یکی از قدیمی ترین خطوط ریلی بازمانده در قاره اروپا است.

 

ترکیه لاله‌ها را به جهان معرفی کرد

با وجود اینکه هیچ کس نمی‌داند که در اصل لاله‌ها از آمده‌اند، اما مسلم است که عثمانی‌ها عاشق گل بودند و به محبوبیت آن در سراسر اروپا کمک کردند. ماجرا از این قرار است که یک سفیر فلامان (زبان فلامان، یا هلندی بلژیکی یا هلندی جنوبی یا هلندی فلامانی به گویشی از زبان هلندی اشاره دارد که در منطقه فلاندر به کار می‌رود) که به دیدن سلطان سلیمان رفته بود، این گل را در قرن شانزدهم به هلند معرفی کرد.

 

کشاورزی در ترکیه آغاز شد

بیش از 11000 سال پیش، ساکنان چاتال‌هویوک، یک منطقه مسکونی بزرگ  در جنوب مرکزی ترکیه، محصولاتی مانند گندم و جو را مصرف می‌کردند که مورخین از این محصولات در این منطقه به عنوان نخستین نمونه کشاورزی یاد کرده‌اند.

 

معبدی از «عصر جنگل» را می توان در ترکیه یافت

پیش از دهه 1990، عده زیادی بر این باور بودند که ساخت و سازهای مهم بشر تا زمانی كه انسان اولیه با كشاورزی دست و پنجه نرم نمی‌کرد، هنوز روی نداده بود و از آن زمان بود که بشر شروع به ساخت شهرک‌ها كرد. با این حال، هنگامی که باستان شناسان منطقه گوبکلی‌ تپه را در جنوب ترکیه کشف کردند، این تئوری رنگ باخت و اعتبار خود را از دست داد، چرا که خرابه ها و آثار به جای مانده در این منطقه، از جمله قدیمی ترین خرسنگ جهان (تخته‌سنگ‌های بزرگی گفته می‌شود که در روزگاران باستان یا پیش از تاریخ بر روی هم چیده شده باشد تا سازه‌ای یا یادمانی را پدید بیاورد)، نشان داد که این آثار که حدود 2000 سال قبل از انقلاب کشاورزی ساخته شده است.

 

پسندیدن :
0 0
بازدید:
696
دسته بندی مقاله ها:
گردشگری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *