حقایق جالب و خواندنی درباره استانبول ترکیه

استانبول

استانبول یکی از زیباترین و توریستی ترین شهرهای ترکیه و آسیا به شمار می رود. از فرهنگ و معماری گرفته تا آثار باستانی و انواع غذاهای خوشمزه، استانبول یکی از بهترین تورهای مسافرتی برای هر تعطیلاتی به شمار می رود. با برخی از حقایق جالب و خواندنی درباره استانبول ترکیه آشنا شوید. حقایقی که شاید از آنها اطلاعی نداشتید.

 

حقایقی که درباره استانبول نمی دانید

در استانبول شاهد دوران امپراتوری عثمانی باشید

استانبول قدیمی تر از آن است که فکر می کنید

مصنوعات نوسنگی که در سال های اخیر یافت شده است، نشان می دهد که سابقه سکونت این شهر بیش از 8 هزار سال است.

 

استانبول پایتخت امپراتوری است، نه پایتخت کشور

استانبول با نام های مختلف در طی تاریخ، پایتخت چهار امپراتوری ترکیه بوده است. این امپراتوری ها شامل بیزانس، رم، لاتین و عثمانی است. در سال 1923 زمانی که آتاتورک جمهوری ترکیه را بنیانگذاری کرد، استانبول عنوان خود را از دست داد و آنکارا مرکزیت بیشتری پیدا کرد.

 

یک شهر، دو قاره

جاذبه های گردشگری استانبول

استانبول تنها شهری در جهان است که در دو قاره قرار دارد. قاره اروپا و آسیا به طور طبیعی توسط تنگه بسفر از یکدیگر جدا شده است. تنگه بُسفُر یا بوسفور باریکه آبی در کشور ترکیه است که دریای سیاه را به دریای مرمره می‌پیوندد.

 

7 تپه استانبول

استانبول مانند رم روی هفت تپه ساخته شده است. البته امپراتوری رم قصد داشت در آن زمان، این شهر را به عنوان رم جدید معرفی کند. روی هر یک از تپه های استانبول، مسجدهای امپراتوری قرار گرفته است.

 

در هر گوشه ای مسجد وجود دارد

یکی از حقایق جالب درباره استانبول این است که بیش از 3 هزار مسجد در این شهر یافت می شود. بزرگترین مسجد استانبول مسجد آبی است که یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری آن نیز است. این مسجد 6 مناره دارد.

 

تاریخچه جالب مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه استانبول در ابتدا یک کلیسا بود که بعدها توسط امپراتوری عثمانی به مسجد تغییر کاربری داد. ایاصوفیه در قرن نهم به عنوان بزرگترین کلیسای جهان در نظر گرفته می شد. ایاصوفیه در طول تاریخ سه بار تخریب و بازسازی شده است.

 

گل لاله در هلند

گل های لاله به عنوان سمبل هلند در نظر گرفته می شوند، اما ریشه آنها به ترکیه بازمی گردد. در زمان امپراتوری عثمانی، گل های زیادی از کوه های ترکیه به قسطنطنیه آورده می شد که توجه بسیاری را به خود جلب می کرد. در سال 1554 این گل ها به وین و از آنجا برای اولین بار به آمستردام رسید. به این ترتیب، تجارت این گل ها گسترش یافت.

 

گربه های استانبول

گربه ها به طور قطع بخشی از فرهنگ ترک ها هستند. گربه ها را تقریبا در هر نقطه ای از شهر خواهید یافت. در خیابان ها و میدان ها، حتی در مساجد و قبرستان ها نیز مشاهده خواهید کرد. گربه ها تمیز هستند و به خوبی تغذیه می شوند و مورد توجه مردم قرار دارند.

 

بزرگترین بازار تاریخی جهان در استانبول

بازار بزرگ استانبول

یکی از حقایق جالب و خواندنی درباره استانبول ترکیه این است که بازار بزرگ، قدیمی ترین بازار تاریخی جهان است که در استانبول قرار دارد. این بازار در سال 1456 ساخته شد و بیش از 4 هزار مغازه در آن قرار دارد. در میان خیابان های این بازار، دو مسجد، چهار فواره، انواع رستوران ها و کافه ها و 22 ورودی قدیمی وجود دارد.

 

قهوه ترک در مقابل چای ترک

به طور قطع چای در فرهنگ ترک ها قدیمی تر است و یکی از محبوب ترین نوشیدنی های ترک به شمار می رود. البته طی سال های گذشته قهوه ترک نیز توانسته جایگاه محبوبی را کسب کند. البته قهوه گران تر است.

 

سومین متروی قدیمی جهان در استانبول

ممکن است تعجب کنید اما متروی استانبول، سومین متروی قدیمی جهان است. نخستین مترو جهان در شهر لندن در سال 1863 ساخته شد و سپس متروی نیویورک در سال 1868 تاسیس گردید. 7 سال پس از آن متروی استانبول در سال 1875 راه اندازی شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *