حقایق جالب و خواندنی درباره فرانسه

پاریس – فرانسه

آیا درست است که فرانسه بالون را اختراع کرده است؟ حقایق جالب و خواندنی درباره فرانسه را بخوانید تا پاسخ سوال‌تان را پیدا کنید. چه در فرانسه زندگی کنید و یا فقط به دیدن آن بروید، دانستن حقایق جالب و خواندنی درباره فرانسه به شما کمک می کند تا این کشور را بهتر بشناسید.

 

حقایقی جالب درباره فرانسه

کوی پویسونری، کلمار، فرانسه

فرانسه بزرگترین کشور اتحادیه اروپا است

فرانسه بزرگترین کشور در اتحادیه اروپا است که مساحت آن 551،695 کیلومتر مربع است. با این حال، این تنها سومین کشور بزرگ در اروپا، پس از اوکراین و بخش اروپایی روسیه است. حدود یک سوم فرانسه جنگل است و پس از سوئد، فنلاند و اسپانیا چهارمین کشور جنگلی در اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. این کشور به دلیل شکل شش ضلعی خود، گاهی اوقات با نام «شش ضلعی» (l’hexagone) نیز خوانده می شود.

 

فرانسوی حدود 300 سال زبان رسمی انگلیس بود!

تصورش سخت است اما فرانسوی بین سال های 1066 و 1362 زبان رسمی انگلستان بوده است. اما پس از اینکه ویلیام یکم در سال 1066 در حمله نرمن ها به انگلیس و اشغال این کشور، زبان آنگلو-نورمن را به مردم معرفی کرد. این زبان توسط سلطنت اشراف و مقامات بالا صحبت می‌شد، بعضی از آنها نمی توانستند انگلیسی صحبت کنند! در سال 1362، پارلمان انگلیسی را تصویب کرد و انگلیسی را به عنوان زبان رسمی دولت معرفی شد.

 

فرانسه محبوب ترین مقصد جهانگردی در جهان است

شانزه لیزه، پاریس، فرانسه

شاید زمان آن فرا رسیده باشد که مهارت های زبان فرانسه خود را تقویت کنید، زیرا طبق جدیدترین آمار گردشگری، فرانسه محبوب ترین مقصد گردشگری در جهان است. 89.3 میلیون نفر در سال 2018 از این کشور بازدید کرده اند و این کشور را به پر بازدیدترین مقصد در جهان تبدیل کرده است. پاریس، پایتخت این کشور، پس از بانکوک و لندن نیز سومین شهر پر بازدید در جهان است.

 

لویی نوزدهم فقط 20 دقیقه پادشاه فرانسه بود، کوتاهترین زمان سلطنت

بله، درست خواندید. پادشاه فرانسه فقط 20 دقیقه از استعفای پدرش لذت برد و وی را در ژوئیه 1830 به سلطنت فرانسه واگذار کرد. پس از این مدت کوتاه، لوئیس-آنتوان نیز به نفع برادرزاده خود، دوک بوردو استعفا داد. این امر وی را به عنوان کوتاه ترین سلطنت مشترک در طول تاریخ تبدیل کرد.

 

فرانسوی ها قوطی کنسرو، سشوار و بالون را اختراع کردند

پاریس ، فرانسه

به نظر می رسد باید از فرانسوی ها به خاطر بسیاری از اختراعات مفیدی که امروز می شناسیم، تشکر کنیم. به عنوان مثال، نیکلاس اپرت، مخترع فرانسوی، ایده استفاده از شیشه های مهر و موم شده را برای نگهداری مواد غذایی در سال 1809 به وجود آورد.

پیر دوراند بعدا قوطی کنسرو را اختراع کرد. همچنین خط بریل توسط لوئیس بریل ساخته شد که در کودکی کور شد. اولین سشوار جهان نیز توسط فرانسوی ها در سال 1888 اختراع شد. بالون نیز توسط برادران مونتگلفیر جوزف و اتین در سال 1783 اختراع و به هوا بلند شد.

 

فرانسه اولین کشور جهان که سوپرمارکت ها را از دور انداختن مواد غذایی منع کرد

این یک واقعیت است که فرانسوی ها باید به آن افتخار کنند. در فوریه 2016، فرانسه اولین کشور در جهان بود که دور ریختن یا از بین بردن غذاهای فروخته نشده از سوپرمارکت ها را ممنوع کرد. اکنون فروشگاه ها باید مواد غذایی اضافی را به بانک های مواد غذایی و موسسات خیریه اهدا کنند.

سوپرمارکت های بزرگتر از 4305 فوت مربع که غذای با کیفیت خوب و نزدیک به تاریخ انقضا دارند، اگر موادغذایی را دور بریزند، با جریمه های سنگین تا 75000 یورو یا دو سال حبس روبرو هستند.

 

مسن ترین فرد جهان یک زن فرانسوی است

مسن ترین فرد جهان یک زن فرانسوی است که 122 سال و 164 روز زندگی کرده است. ژان لوئیز کالمنت در 21 فوریه 1875 در فرانسه متولد شد و در 4 آگوست 1997 درگذشت. وی در افتتاح برج ایفل در سال 1889، دو جنگ جهانی و اختراع تلویزیون، اتومبیل مدرن و هواپیماها زندگی کرد.

جالب اینجاست که امید به زندگی برای زنان در فرانسه 85.3 سال در 2018 و 79.4 سال برای مردان بوده است. فرانسه همچنین از نظر امید به زندگی با مردان و زنانی که به طور متوسط تا 83 سالگی زندگی می کنند در رتبه 14 جهان است.

 

موزه لوور پر بازدیدترین موزه در جهان است

موزه لوور- پاریس

موزه مشهور لوور با داشتن 9.6 میلیون بازدید کننده در سال 2019 پر بازدیدترین موزه در جهان است. این موزه باشکوه در قلب پاریس واقع شده است و میزبان حدود 38000 اثر هنری است که مربوط به دوران ماقبل تاریخ است. از مشهورترین این آثار می توان به مونالیزا، ونوس میلو و همچنین هرم شیشه ای موزه لوور است. تعجب آور نیست که لوور یکی از شلوغ ترین مکان های توریستی در پاریس است.

 

فرانسه بیش از هر کشور دیگر برنده جایزه نوبل ادبیات است

با 15 نفر فرانسوی که از سال 1901 این جایزه معتبر را به دست آوردند، منصفانه است که بگوییم فرانسه برخی از تأثیرگذارترین نویسندگان و اندیشمندان جهان را داشته است. سولی پرودوم شاعر و مقاله نویس فرانسوی اولین برنده این جایزه در آن سال شد. از جمله مشهورترین شاعران، رمان نویسان و نویسندگان مشهور فرانسه می توان به رنه دکارت، ولتر، شارل بودلر، بلیز پاسکال، گوستاو فلوبر و ویکتور هوگو اشاره کرد.

 

غذا در فرانسه در سال 2010 به میراث جهانی یونسکو تبدیل شد

فرانسه به خاطر «غذاهای فوق‌العاده» خود مشهور است که در سال 2010 توسط یونسکو به لیست میراث فرهنگی ناملموس بشریت اضافه شد. متخصصان اهمیت غذا در فرانسه را به عنوان یک رسم اجتماعی با هدف بزرگداشت مهمترین لحظات زندگی افراد توصیف کردند و همچنین تاکید دارند که غذا باعث نزدیکی دوستان و خانواده و تقویت روابط اجتماعی می شود.

 

فرانسوی ها سالانه حدود 30 هزار تن حلزون می خورند

فرانسوی ها سالانه حدود 30 هزار تن حلزون می خورند

حلزون یکی از حقایق جالب و خواندنی درباره فرانسه است! به گزارش رویترز، فرانسوی ها سالانه حدود 30،000 تن حلزون می خورند. با این حال، حدود دو سوم از حلزون های خورده شده در فرانسه از شرق اروپا و بالکان می آیند. بنابراین اگر حلزون در فرانسه خورده اید، به احتمال زیاد آنها مسیر طولانی را برای رسیدن به بشقاب شما طی کرده اند. این غذای خوشمزه کلاسیک فرانسوی (با سیر، جعفری و کره سرو می شود) همچنان یکی از اصلی ترین غذاهای فرانسوی است.

 

فرانسه سالانه حدود 1.7 میلیون تن پنیر تولید می کند

اینکه بگوییم فرانسوی ها عاشق خوردن پنیر هستند خیلی بی‌راه است. این کشور لبنیات فقط در سال 2018 حدود 1.7 میلیون تن پنیر شیر گاو تولید کرد. همچنین حدود 1600 نوع متمایز پنیر فرانسوی برای امتحان وجود دارد که در هشت گروه دسته بندی می شوند. خوشبختانه، فرانسوی ها همه را برای خودشان نگه نمی دارند. در سال 2018، این کشور بیش از 679000 تن پنیر صادر کرده است، در حالی که تقریبا 895،000 تن در سال 2017 در بازار خرده فروشی فرانسه فروخته شده است.

 

بزرگترین مسابقه دوچرخه سواری جهان در فرانسه بیش از 100 سال قدمت دارد

بزرگترین مسابقه دوچرخه سواری جهان در فرانسه بیش از 100 سال قدمت دارد

در اول ژوئیه 1903، 60 دوچرخه سوار برای اولین بار تور دوفرانس را از حومه پاریس مونتگرون آغاز کردند. بیش از 100 سال بعد، این رویداد به بزرگترین مسابقه دوچرخه سواری جهان تبدیل شده است. در حال حاضر، این رقابت با حدود 198 دوچرخه سوار حدود 3200 کیلومتر (2000 مایل) انجام می شود. تور دوفرانس 2013 صدمین دوره تور دوفرانس بود و حدود 15 میلیون تماشاگر برای تماشای این دوره 21 مرحله ای برای جشن صد سالگی در صف بودند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *