حقایق جالب و خواندنی درباره نوروز

حقایق جالب و خواندنی درباره نوروز

آیا می دانید نوروز در کشورهای مختلف چگونه برگزار می شود؟ آیا می دانید چه کشورهایی نوروز را جشن می گیرند؟ نوروز یک جشن باستانی است که از دیرباز در ایران و برخی کشورهای دیگر، آمدن بهار را جشن می گرفتند. حقایق جالب و خواندنی درباره نوروز را بخوانید تا با این جشن باستانی و کهن بیشتر آشنا شوید.

 

جشن نوروز از دیرباز تاکنون

جشن نوروز از دیرباز تاکنون

– مردم نوورز را در خاورمیانه، آسیای مرکز، آسیای جنوبی، بالکان و آفریقای شرقی جشن می گیرند.

– جالب است بدانید تاریخچه نوروز به 3000 هزار سال قبل بازمی گردد.

– نوروز به معنای روز نو است که پس از جشن های تیرگان در تابستان، مهرگان در پاییز  و یلدا در زمستان برگزار می شود.

– کشورهای ایران، آذربایجان، افغانستان، آسیای مرکزی، کردستان، بالکان و ترکیه و در نهایت تانزانیا نوروز را جشن می گیرند.

– با وجود اینکه نوروز ریشه تاریخی دارد اما طی این سال ها تغییرات زیادی کرده است. هر منطقه آداب و رسوم مخصوص به خود را دارد.

– نوروز در مناطق مختلف متفاوت برگزار می شود اما همه این مراسم یک پیام یعنی نو شدن و تولد دوباره را یادآوری می کنند.

– یکی از حقایق جالب درباره نوروز این است که این جشن برای برخی یک مراسم مذهبی، برای بعضی دیگر مراسم سال نو و برای عده ای چیزی میان اینها محسوب می شود.

– تا اواسط قرن بیستم نوروز در بسیاری از کشورها مانند بلغارستان، رومانی، آلبانی و اوکراین جشن گرفته می شد.

 

نوروز در کشورهای مختلف

نوروز در ایران

نوروز در ایران

نوروز در ایران یک تعطیلات دو هفته ای و یکی از مهمترین جشن های سال است. چهارشنبه سوری جشن آخرین چهارشنبه است که با مردم با آتش روشن کردن و شادمانی به پیشواز نوروز می روند. سفره هفت سین با سیب، سرکه، سمنو، سبزه، سماغ، سیر و سنجد و همچنین گل، سکه، و غیره تزئین می شود. از آداب و رسوم ایرانی ها در سال نو، دید و بازدید با دوستان و اقوام ست. حاجی فیروز، فردی با لباس قرمز و صورت سیاه که آواز می خواند نیز یکی از رسوم نوروز است. آخرین روز عید نیز سیزده به در نامیده می شود که مردم آن را با گذراندن در فضای باز سپری می کنند.

 

نوروز در آذربایجان، گرجستان و ارمنستان

نوروز در آذربایجان، گرجستان و ارمنستان

نوروز یک جشن ملی در همسایه های شمالی ایران مانند آذربایجان است که با برپای کردن آتش های بزرگ، موسیقی و رقص همراه است. روزها قبل از نوروز آذربایجانی ها چوب مخصوص آتش را فراهم می کنند. آتش روشن می شوند و خانواده و دوستان از روی آن می پرند. نوروز در آذربایجان مترادف با غذاست! غذای محبوب آنها در نووز برنج پیلاو، دلمه و غیره است. بچه ها به در خانه همسایه های خود می روند، آهنگ های محلی می خوانند و شکلات جمع می کنند. سبزه یکی از مراسم مردم آذربایجان مانند مردم ایران است.

در گرجستان نیز نوروز جشن گرفته می شود. مردم با رقص های سنتی و افراد جوان با سوارکاری در خیابان ها نوروز را جشن می گیرند. کشتی یکی از آداب و رسوم مردم گرجستان است.

به ارمنستان که بروید، مردم این کشور نیز نوروز را جشن می گیرند. روشن کردن آتش، آب بازی با دوستان و خانواده که امروز در ایران کمتر مرسوم است، در ارمنستان برگزار می شود.

 

نوروز در افغانستان

نوروز در افغانستان

افغانستان یکی دیگر از کشورهایی است که نوروز در آن به طور گسترده ای جشن گرفته می شود. مردم این کشور نوروز را با هفت میوه جشن می گیرند. هفت میوه یک دسر شیرین است که از انواع میوه و آجیل درست می شود که معمولا در آن کشمش قرمز، سیاه، زرد، سنجد، پسته، زردآلوی خشک و سیب خشک استفاده می شود. غذای سنتی افغان ها در نوروز برنج و اسفناج و ماهی است. بزکشی یکی از مراسم افغان ها در نوروز است که نوعی بازی و سرگرمی محسوب می شود. افغان ها نیز مانند ایرانی ها سمنو را بخشی از سنت خود قرار داده اند که زن ها با کمک یکدیگر درست می کنند.

 

نوروز در آسیای مرکزی

نوروز در آسیای مرکزی

در تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان و ترکمنستان نیز نوروز یک جشن مهم است. نوروز همچنین توط ترک ها و فارس ها در چین غربی به خصوص ترکستان نیز جشن گرفته می شود.

در تاجیکستان، تاجیک ها خانه های خود را تمیز می کنند و نوروز را با خانواده و دوستان در حالی که لباس های نو به تن دارند جشن می گیرند. ترانه خواندن، رقص محلی و کشتی و همچنین بازی بزکشی از جمله رسوم مردم تاجیکستان است.

در قزاقستان شهرهای زیادی نوروز را جشن می گیرند. یکی از آداب مردم این کشور تهیه غذای نوروزی است که از هفت ماده آب، گوشت، نمک، شیر و ماست و یک دانه تشکیل شده است.این غذا به میهمانان و همسایه ها داده می شود. مردم در نووز لباس نو می پوشند و مردم را به جشن دعوت می کنند. در برخی از شهرها مردم لباس های قهرمانان فولکلور را می پوشند.

در آسیای مرکزی هم یکی از رسوم مهم نوروز درست کردن سمنو است که sumalak نامیده می شود. زنان دور هم جمع می شوند تا این خوراکی خوشمزه را از گندم تهیه کنند.

 

پسندیدن :
1 0
بازدید:
475
دسته بندی مقاله ها:
گردشگری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *