حقایق جالب و خواندنی درباره واتیکان

حقایق جالب و خواندنی درباره واتیکان

شاید تا به حال این سوال را از خودتان پرسیده باشید که واتیکان کجاست ؟ آیا کشور یا منطقه ای مستقل است؟ چه حقایق و جالبی درباره کشور واتیکان وجود دارد؟ ما در این مطلب به سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

 

همه چیز درباره واتیکان

واتیکان کجاست؟

واتیکان کجاست؟

واتیکان کشوری مستقل در قلب رم ایتالیا و همچنین مرکز کلیسای کالتولیک و محل زندگی پاپ، رهبر کاتولیک های جهان است. واتیکان سیتی پایتخت واتیکان است و جمعیت این کشور در سال 2019، 825 نفر بوده است! جالب است بدانید که ورودی موزه های واتیکان، فروش تمبر و سوغاتی و اعانه ها درآمد واتیکان است و هزینه ها را تامین می کند.

 

پاپ تا قرن چهاردهم در واتیکان زندگی نمی کرد

حتی پس از ساخته شدن کلیسای سن پیترو در شهر واتیکان که یکی از بزرگترین کلیساهای جهان است، پاپ ها در قصر لاتران رم زندگی می کرد. آنها حتی همگی با هم شهر را در سال 1309 زمانی که دادگاه پاپ به اوینیون فرانسه منتقل شد، ترک کردند. 7 پاپ که همگی فرانسوی بودند از اوینیون حکومت می کردند و قلمرو پاپ تا سال 1377 به رم بازنگشت تا زمانی که قصر لاتران آتش گرفت و واتیکان شروع به ساختن یک محل اقامت برای پاپ ها کرد.

 

واتیکان کوچکترین کشور در جهان است

واتیکان کوچکترین کشور در جهان است

واتیکان یک مرز دو مایلی با ایتالیا دارد. مساحت این کشور تنها 100 هکتار و یک هشتم اندازه سنترال پارک نیویورک است. واتیکان سیتی به طور کامل تحت حکومت پاپ به عنوان رهبر کاتولیک ها قرار دارد. جالب است بدانید که واتیکان ضرابخانه خود را برای چاپ یورو دارد و تمبرهای مخصوص به خود را منتشر می کند.

همچنین این کشور پاسپورت، پلاک کردن وسایل نقلیه، رسانه ها و نشریه ها، پرچم و سرود ملی مخصوص به خود را دارد. همه اینها نشان می دهد که کوچکترین کشور جهان کاملا مستقل اداره می شود. تنها عملکردی که در این منطقه مستقل نیست، مالیات ها هستند.

 

چه کسانی در واتیکان زندگی می کنند؟

تمام شهروندان واتیکان کاتولیک هستند. تنها کسانی که اجازه زندگی در این منطقه را دارند، مردم مذهبی و گارد سوئیس هستند که نیروی پلیس این کشور محسوب می شوند. بیش از 2400 نفر در واتیکان کار می کنند، اما آنها روزانه از ایتالیا به این منطقه سفر می کنند.

 

آیا باید در واتیکان به نوع لباس خود توجه داشته باشیم؟

آیا باید در واتیکان به نوع لباس خود توجه داشته باشیم؟

البته مجبور نیستید که لباس خیلی رسمی در واتیکان بپوشید، اما باید لباسی که در این شهر برای ورود به موزه ها یا کلیسای سنت پیتر بر تن دارید، مناسب باست. اگر لباس نامناسب داشته باشید اجازه ورود به واتیکان را نخواهید داشت.

 

چگونه واتیکان به یک کشور تبدیل شد؟

واتیکان مرکز کلیساهای کاتولیک در جهان است. این کشور در 11 فوریه سال 1929 در پی توافق لاترن که توسط بنیتو موسولینی، نخست‌وزیر پادشاهی ایتالیا و پاپ پیوس یازدهم به امضا رسید، به عنوان یک کشور  تاسیس شد. واتیکان به لحاظ هنر و فرهنگ نیز از جایگاه مهمی برخوردار است.

 

آیا می توان در واتیکان عکاسی کرد؟

آیا می توان در واتیکان عکاسی کرد؟

گردشگران اجازه عکاسی از موزه های واتیکان را دارند اما نمی توانند از کلیسای سیستین (Sistine Chapel) عکس بگیرند. کلیسای سیستین یک کلیسای بزرگ و معروف در شهر واتیکان است و در کاخ رسالت قرار گرفته که اقامتگاه رسمی پاپ محسوب می‌شود. در بازدید از این کلیسا، نگهبانان همراه شما هستند و اجازه عکاسی را نخواهند داد.

 

شهروندی در واتیکان چگونه است؟

شهروندی در واتیکان براساس تولد ارائه نمی شود، بلکه تنها به کسانی که به دلیل کار یا دفاترشان در این شهر اقامت دارند، تعلق می گیرد. کاردینال هایی که در واتیکان یا رم زندگی می کنند و همچنین دیپلمات های سریر مقدس به عنوان شهروندان واتیکان در نظر گرفته می شود.

 

آیا واتیکان زندان دارد؟

واتیکان هیچ سیستم زندانی ندارد و تنها چند سلول در این منطقه وجود دارد. کسانی که به زندان محکوم می شوند، باید دوره محکومیت شان در زندان های ایتالیا سفری کنند، البته هزینه آنها توسط واتیکان پوشش داده می شود.

 

جاذبه های گردشگری واتیکان کدام است؟

جاذبه های گردشگری واتیکان کدام است؟

واتیکان جمعیت بسیار کمی دارد اما در روز با توجه به حضور گردشگران و همچنین کسانی که برای کار به این منطقه سفر می کنند، جمعیت آن چندین برابر می شود. جمعیت واتیکان در روز به دلیل حضورگردشگرانی که به میدان سنت پیتر، کلیسای سیستین و بسیاری از موزه های این کشور می روند، سه برابر یا چهار برابر می شود.

واتیکان جاذبه های گردشگری متعددی دارد که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

میدان سنت پیتر که محل تجمع مردم است، یکی از جاذبه های گردشگری مهم واتیکان به شمار می رود. این میدان زیبا با معماری منحصر به فرد و ساختمان هایی که در اطراف آن قرار دارند، مکانی ایده آل برای قدم زدن در واتیکان است.

کلیسای سنت پیتر (St. Peter’s Basilica) از مهمترین جاذبه های گردشگری واتیکان است که  تاریخ آن به قرن شانزدهم بازمیگردد.

کلیسای سیستین (Sistine Chapel) محل اقامت پاپ و همانطور که گفته شد عکاسی در آن ممنوع است.

گالری نقاشی های پیناکوتکا  (Pinacoteca) که در آن می توانید آثار ارزشمندی از گذشته تا به حال را تماشا کنید.

کتابخانه واتیکان که یکی از معتبرترین کتابخانه های اروپا به شمار می رود.

پسندیدن :
0 0
بازدید:
113
دسته بندی مقاله ها:
راهنمای سفر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *