با حقایق و جالب و خواندنی درباره ارمنستان آشنا شوید

حقایق و جالب و خواندنی درباره ارمنستان بیشتر بدانید

حقایق جالب و خواندنی درباره ارمنستان وجود دارد که شاید کمتر درباره آنها شنیده باشید. ارمنستان کشوری در کوه های منطقه قفقاز بین آسیا و اروپاست. اگر قصد دارید تور ارمنستان را رزور کنید، بهتر است اطلاعاتی بیشتری را درباره این کشور داشته باشید. در این مطلب قصد داریم چند حقیقت جالب و خواندنی درباره ارمنستان را مطرح کنیم.

 

درباره ارمنستان بیشتر بدانید

درباره ارمنستان بیشتر بدانید

ارمنستان یک کشور تاریخی است

ارمنستان در کنار کشورهایی مانند ایران، چین، یونان، مصر و ژاپن، 6 کشور تاریخی هستند که در طول هزاران سال باقی مانده اند. از ارمنستان در کتاب های باستانی یونانی نیز یاد شده است. ارمنستان جزو نخستین کشورهایی است که به دین مسیحیت روی آوردند.

 

اولین کلیسای جهان در ارمنستان ساخته شد

کلیسا اجمادزین ( Echmiadzin Cathedral ) اولین کلیسای رسمی ارمنستان بود که از آن به عنوان قدیمی ترین کلیسای جهان نیز یاد می شود. این کلیسا در سال 303 در شهر واغارشاپات ساخته شد. این بنا در سال 2000 در فهرست آثار یونسکو به ثبت رسیده است.

 

ایروان یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است

ایروان پایتخت ارمنستان یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است که در بخش شمالی دره آرارات قرار دارد. این شهر در سال 728 توسط پادشاه Argishti اول تاسیس شد. ایروان 29 سال از رم پایتخت ایتالیا بزرگتر است. این شهر در سال 2018، 2800 سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت.

 

شطرنج یکی از دروس اجباری در مدارس ارمنستان است !

یکی از جالب ترین حقایق درباره ارمنستان این است که شطرنج یکی از دروس اجباری در مدارس این کشور به شمار می رود. تمام دانشجویان باید در این درس شرکت کنند و امتحان هم بدهند!

 

ایروان با نام شهر صورتی نیز شناخته می شود

ایروان یکی از زیباترین شهرهای صورتی در جهان است که ساختمان هایش به طور طبیعی از سنگ های آتشفشانی صورتی رنگ ساخته شده اند. به همین دلیل به این شهر نام شهر صورتی را داده اند.ارمنستان یک مکان ایده آل برای یک تور مسافرتی ارزان است.

 

یک روستای لک لک ها در ارمنستان وجود دارد

اگر به سمت کلیسای نوراوانک بروید، لک لک هایی را روی تک تک تیربرق ها مشاهده می کنید که برای خودشان لانه درست کرده اند. این لک لک ها هر سال قبل از زمستان به آفریقا مهاجرت می کنند و دوباره در بهار بازمی گردند.

 

در ارمنستان تفاوت زیادی بین گردشگران و محلی ها وجود ندارد!

یکی از حقایق جالب و خواندنی درباره ارمنستان ، عدم تفاوت میان گردشگران و محلی هاست. بلیط جاذبه های گردشگری ارمنستان برای گردشگران و محلی ها قیمت مشابه دارد. برخلاف برخی از کشورها که قیمت بلیط مخصوص به گردشگران با محلی ها متفاوت است. همچنین ورود به تمام کلیساهای ارمنستان رایگان است.

 

بیشتر ارمنی ها در خارج از این کشور زندگی می کنند

جالب است بدانید بسیاری از ارمنی ها در کشورهای دیگر مانند آمریکا، روسیه و فرانسه زندگی می کنند. برآورده می شوند که حدود 5.6 میلیون ارمنی در کشورهای دیگر زندگی می کنند که از جمعیت کنونی این کشور (حدود 3 میلیون نفر) بیشتر است.

 

نماد ملی ارمنستان در ترکیه قرار دارد!

کوه پوشیده از برف آرارات به عنوان نماد ملی ارمنستان در نظر گرفته می شود.این کوه نقش مهمی در هنر و ادبیات ارمنستان داشته است اما در واقع در داخل ترکیه قرار دارد. این کوه زیبا بیش از 16 هزار متر ارتفاع دارد.

 

ارمنستان تله کابینی رکوردشکن دارد

براساس کتاب رکوردهای گینس، بلندترین مسیر تله کابین بدون توقف به Tatev Aerial Tramway در ارمنستان تعلق دارد که مسیر آن حدود 5,752 متر است. این مسیر چشم انداز زیبایی به Vorotan River Gorge en دارد.

 

نان لواش ارمنستان در یونسکو به ثبت رسیده است!

شاید حقیقتی جالب درباره ارمنستان این باشد که نان لواش این منطقه که تفاوت چندانی با نان ایرانی ها ندارد، در فهرست یونسکو به رسیده است. نان لواش در سال 2014 در فهرست فرهنگی یونسکو به عنوان یک غذای ارمنی به ثبت رسید.

 

ارمنستان 3 اثر جهانی در فهرست آثار یونسکو دارد

سه اثر از ارمنستان شامل صومعه Haghpat and Sanahin و کلیسای جامع و کلیساهای Echmiatsin و زوارتنوتس و همچنین صومعه گغارد در فهرست آثار یونسکو به ثبت رسیده اند. ارمنستان کشوری تاریخی است و بنابراین حضور این آثار در فهرست یونسکو دور از ذهن نیست.

 

قدیمی ترین کفش جهان در ارمنستان کشف شده است

یک حقیقت جالب دیگر درباره ارمنستان که به احتمال خیلی زیاد نمی دانستید این است که قدیمی ترین کفش جهان را در روستای آرِنی این کشور یافته اند. این کفش بیش از 5500 سال دارد این کفش را در حالی پیدا کردند که یک شاخ بزرگ به عنوان تزئیین روی آن بود. این کفش چرمی سایز 37 را با نی و چمن پر کرده بودند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *