درباره رم پایتخت ایتالیا بیشتر بدانید

درباره رم پایتخت ایتالیا بیشتر بدانید

رم پایتخت ایتالیا هر ساله مورد توجه حدود میلیون گردشگر قرار می گیرد. از تاریخ، هنر و غذاهای خوشمزه تا فرهنگ غنی این شهر، رم را به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در جهان تبدیل کرده  است.

فکر می کنید تمام اسرار رم افشا شده است، اما اینطور نیست. داستان های زیادی که در مورد این شهر وجود دارد که شاید در مورد آنها چیزی نشنیده باشید. پس این مطلب را بخوانید تا درباره رم پایتخت ایتالیا بیشتر بدانید.

 

حقایق جالب و خواندنی درباره رم ایتالیا

رم در سال 735 قبل از میلاد تاسیس شد

رم در سال 735 قبل از میلاد تاسیس شد

تصور می شود که رم در سال 753 قبل از میلاد توسط رومولوس تاسیس شده است. افسانه ها می گوید که رومولوس و برادر دوقلویش رموس پس از رها شدن در رودخانه تیبر توسط یک گرگ بزرگ شدند. سرانجام یک چوپان پسران را پیدا کرد و آنها را به عنوان فرزندان پذیرفت. رومولوس پس از بزرگ شدن با جنگیدن و کشته شدن ریموس، به اولین حاکم روم تبدیل شد!

 

رم شهر فواره ها و کلیساها

جالب است بدانید که در رم امروز 280 چشمه و بیش از 900 کلیسا وجود دارد. در کنار هنر این شهر، نباید تماشای این جاذبه ها را نیز از دست داد. رم شهری با بیشترین کلیسای مسیحی در جهان است. اگر عبادتگاه ها و صومعه ها اضافه کنید، این تعداد به 1600 عدد می رسد!

 

سکه ها در فواره تروی

یکی از حقایق جالب درباره رم ایتالیا ، فورا تروی است. هر شب 3000 یورو از داخل این فواره جمع می شود. تمام این پول ها به یک موسسه خیریه کاتولیک، اهدا می شود و از آن برای کمک به خانواده های بی بضاعت در رم استفاده می کنند.

 

کولوسئوم یکی از 7 عجایب جدید جهان است

کولوسئوم یکی از 7 عجایب جدید جهان است

کولوسئوم مشهورترین بنای دیدنی در رم ایتالیاست. این اثر یک آمفی تئاتر عظیم است که در سال 80 میلادی توسط رمی ها ساخته شده است. کولوسئوم می تواند 50 تا 80 هزار تماشاگر را در خود جای دهد، که برای چیزی که به معنای واقعی کلمه در 2000 سال پیش ساخته شده بسیار چشمگیر است.

 

رم همیشه پایتخت ایتالیا نبوده است

یکی دیگر از حقایق جالب و خواندنی درباره رم این است که این شهر همیشه پایتخت ایتالیا نبوده است. درست پس از اتحاد ایتالیا، پایتخت این کشور شهر تورین بین سال های 1861 تا 1865 بود. سپس پایتخت از 1865 تا 1871 به فلورانس نقل مکان کرد. رم در سال 1871 عنوان پایتختی را از شهر فلورانس به سرقت برد.

 

گربه ها به راحتی در رم می گردند

قانونی در رم وجود دارد که به گربه ها اجازه می دهد بدون مزاحمت در جایی که به دنیا آمده اند زندگی کنند. در حین بازدید از رم خواهید دید که صدها گربه در خرابه های تالار گفتگو استراحت کرده و بر روی دیوارهای کولوسئوم قدم می زنند.

 

رم پربازدیدترین شهر ایتالیا است

رم پربازدیدترین شهر ایتالیا است

در سال 2019، بیش از 9 میلیون گردشگر از رم دیدن کرده اند و این شهر را به پر بازدیدترین شهر ایتالیا قبل از میلان و ونیز تبدیل کرده است. این شهر پس از لندن و پاریس به عنوان سومین شهر پربازدید در اروپا و در کل شانزدهمین شهر پربازدید در جهان قرار دارد.

 

مصدومیت های کلوسئوم

تخمین زده می شود که در طول نبردها در کولوسئوم بیش از 500 هزار نفر و یک میلیون حیوان کشته شده باشند. آخرین جنگ مستند گلادیاتور در سال 435 میلادی رخ داد! از حیوانات اغلب در کلوسئوم و به طور کلی در جنگ های گلادیاتورها استفاده می شد.

 

نبرد گلادیاتورها

نبرد گلادیاتورها در م بسیار محبوب بوده است. در واقع نبرد گلادیاتورها یکی از اصلی ترین رویدادهایی بود که در کولوسئوم برگزار می شد. مبارزان غالبا برده بودند و برای سرگرمی جمعیت در نبردهای گسترده علیه یکدیگر می جنگیدند. در آغاز، این جنگ ها به مرگ منجر می شد، گلادیاتورهایی که در جنگ شکست می خوردند یا مجروح می شدند به مرگ در زمین نبرد محکوم بودند. در سالهای بعد ، این قانون تغییر کرد و تعداد کمی از گلادیاتورها کشته شدند.

 

اولین مرکز خرید در رم

مرکز خرید در رم

تراژان امپراطور رم اولین مرکز خرید را در این شهر ایجاد کرد. این مرکز خرید شامل چندین طبقه و بیش از 150 مرکز فروش بود که از مواد غذایی گرفته تا لباس در آن به فروش می رسید.

 

رم اولین شهر در جهان بود که به یک میلیون نفر رسید

این یک واقعیت بسیار جالب در مورد رم است که نشان می دهد چگونه رم مرکز جهان در دوران باستان بوده است. رم در سال 133 قبل از میلاد یک میلیون جمعیت داشت. برای مقایسه، پاریس در 1850 و لندن در 1810 به این تعداد رسیدند.

 

رم پرجمعیت ترین شهر ایتالیا است

امروز رم دیگر پرجمعیت ترین شهر جهان نیست. در واقع، رتبه 89 را در این لیست دارد. با این حال رم همچنان پرجمعیت ترین شهر ایتالیا است، با این حال این شهر همچنان در فهرست پربازدیدترین شهرهای ایتالیا، اروپا و حتی جهان قرار دارد.

 

دانشگاه ساپینزا رم

دانشگاه ساپینزا در رم یکی از بزرگترین دانشگاه های اروپا است. دانشگاه لا ساپینزا بزرگترین دانشگاه رم است که در سال 1303 افتتاح شد. این دانشگاه همچنین به بسیاری از برندگان جایزه نوبل، دانشمندان و سیاستمداران مشهور آموزش داده است.

 

از معبد پانتئون رم 2000 است که استفاده می شود

از معبد پانتئون رم 2000 است که استفاده می شود

پانتئون یکی از مهمترین مکان های دیدنی رم است. این یک معبد عظیم رمی در سال 125 میلادی توسط کنسول مارکوس آگریپا در زمان امپراطور آگوستوس ساخته شده است. امروزه پانتئون یک کلیسای کاتولیک است و 2000 سال است که همچنان مورد استفاده قرار دارد.

 

شهر واتیکان در داخل رم واقع شده است

شهر واتیکان کوچکترین ایالت مستقل در جهان است که توسط پاپ اداره می شود. این ایالت کوچک که در 11 فوریه 1929 از ایتالیا مستقل شناخته شد، در داخل شهر رم قرار دارد. شما فقط می توانید در خیابان های رم قدم بزنید و در نهایت به واتیکان برسید.

 

کلیسای سنت پیتر در واتیکان بزرگترین کلیسای جهان است

آیا می توان در واتیکان عکاسی کرد؟

مشهورترین بنای دیدنی در شهر واتیکان احتمالا کلیسای سنت پیتر یا کلیسای پاپ سنت پیتر است. این کلیسا کاتولیک ها را از سراسر جهان برای شرکت در مراسم مذهبی پاپ به این مکان می کشاند. باسیلیکا از نظر مساحت داخلی و ظرفیت نیز بزرگترین کلیسای جهان است.

 

SPQR  نماد شهر رم است

در رم، نماد SPQR در سراسر شهر از نشان ملی رم گرفته تا بناهای باستانی، پوشش چاله ها و ساختمان‌های رسمی وجود دارد. معنی این نماد چیست؟ SPQR مخفف Senātus Populusque Rōmānus است. عبارت لاتین به معنای «سنا و مردم رم» که اشاره به حاکمیت سنا و شهروندان رمی بر شهر دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *