شگفتی خلقت با عجایب هفتگانه طبیعی جهان

عجایب هفتگانه طبیعی جهان

از عجایب هفتگانه طبیعی جهان که توسط مادر طبیعت ساخته شده‌اند گرفته تا عجایب هفتگانه جهان مانند تاج محل در هند و تندیس مسیح در برزیل که ساخته بشر است، دنیای اطراف ما را شگفتی‌ها فرا گرفته‌اند. از اینها که بگذریم که به عجایب هفتگانه جهان باستان هم می‌رسیم که با نمونه‌هایی مانند معبد آرتمیس و باغ‌های معلق بابی لون به شگفتی‌های جهان هستی افزوده‌اند. با تمام اینها، مادر طبیعت ثابت کرده است که چیزی از یک معمار حرفه‌ای کم ندارد. فهرست عجایب هفتگانه طبیعی جهان در سال 1997 در 7 قاره تهیه شد و شامل برخی از برترین شگفتی‌ها از مرتفع‌ترین‌ها تا عمیق‌ترین‌ها در اقیانوس و برخی شامل جاهای کمتر شناخته شده و برخی دیگر آثار کاملا شناخته شده هستند و حتی ممکن است از برخی از آنها بازدید کرده باشید. در حالی که بر سر مکان بسیاری از این آثار طبیعی بحث و تبادل‌نظر وجود دارد، اما عجایب هفتگانه طبیعی جهان به عنوان برترین مکان‌ها مورد توافق قرار دارد. در این مقاله قصد داریم عجایب هفتگانه طبیعی جهان که شاهکار طبیعت است، معرفی کنیم.

 

گرند کنیون- آمریکا (USA The Grand Canyon)

گرند کنیون- آمریکا

گرند کنیون در آریزونا آمریکا قرار دارد. این دره بیش از 445 کیلومتر طول و 1.857 متر پهنا دارد. این دره در طول زمان توسط رود کلرادو شکل گرفته است. دانشمندان تخمین می‌زنند اولین شیاری که در شکل‌گیری این دره به وجود آمد، به 17 میلیون سال قبل بازمی‌گردد. در سال‌های اخیر، ایجاد حفاظ و امکانات امنیتی مانع شده است تا گردشگران به لبه‌های دره بروند و عکس‌های هیجان‌انگیز در برخی نقاط بگیرند. گرند کنیون یک جاذبه گردشگری شناخته شده در آمریکا به شمارمی‌رود. تصاویر حیرت‌انگیز گرند کنیون برای تمام عمر در ذهن هر بیننده‌ای باقی خواهد ماند.

 

پاریکوتین- مکزیک (Mexico Parícutin)

پاریکوتین- مکزیک

پاریکوتین یکی دیگر از عجایب هفتگانه طبیعی جهان به شمار می‌رود و درست مانند دیگر عجایب طبیعی بسیار حیرت‌انگیز و اثرگذار است. پاریکوتین یک آتشفشان از نوع مخروط خاکستر است که در میچواکان مکزیک قرار دارد. به یک دلیل پاریکوتین با دیگر آتشفشان‌های جهان متفاوت است. دانشمندان توانسته‌اند هر دوره از زندگی این آتشفشان از زمان ایجاد تا خاموشی آن را مشاهده و ثبت کنند. در بین دهه‌های 40 و 50، ساکنان منطقه شاهد بودند که این آتشفشان از یک شکاف در یک مزرعه ذرت شکل گرفت و به یک کوهی با ارتفاع 1.391 فوتی تبدیل شد. این آتشفشان پس از 19 سال در سال 1952 خاموش شد. انتظار نمی‌رود که این آتشفشان خاموش دوباره فوران کند.

 

شفق قطبی (Northern Lights)

شفق قطبی

همانطور که از نام این پدیده پیداست، شفق‌ها در قطب شمال و جنوب کره زمین دیده می‌شوند. این نورهای درخشان با نام شفق‌های شمالی یا جنوبی شناخته می‌شوند. برخلاف دیگر موارد فهرست عجایب هفتگانه طبیعی جهان، شفق قطبی را می‌تواند در نقاط مختلف جهان مشاهده کرد. شفق‌های قطبی توسط با ورود ذرات کیهانی و فعل و انفعال آنها با اتمسفر زمین ایجاد می‌شوند. با این فعل و انفعالات رنگ‌های درخشانی در سرتاسر آسمان شکل می‌گیرد. قرن‌هاست که بشر درباره دلیل ایجاد این شفق‌ها در طول شب حدس و گمان‌ زده‌اند. از شفق‌هایی که در تگزاس یافته شده تا شفق‌های یونان باستان، همواره داستان‌هایی در این باره وجود داشته است.

 

آبشار ویکتوریا- آفریقا (AfricaVictoria Falls)

آبشار ویکتوریا- آفریقا

با عبور رود زامبزی از مرز بین زامبیا و زیمبابوه، آبشار خیره‌کننده و عظیم ویکتوریا در ارتفاع 108 متری شکل گرفته است. آبشار ویکتوریا در سال 1855 توسط دیوید لیوینگستون، کاشف اسکاتلندی آن با نام ملکه ویکتوریا نامگذاری شد. البته هنوز با نام Mosi-oa-Tunya در میان محلی‌ها شناخته می‌شود. در سال 2013، دولت زیمبابوه به طور رسمی نام آن را آبشار ویکتوریا اعلام کرد. آبشار ویکتوریا، به عنوان عریض‌ترین آبشار جهان در نظر گرفته می‌شود. تصاویر این آبشار حیرت‌انگیز در آفریقا در کنار طبیعت زیبای این قاره، بسیار بی‌نظیر و خیره‌کننده است. در تور آفریقای جنوبی از آبشار ویکتوریا، به عنوان یکی از عجایب طبیعی هفتگانه جهان غافل نشوید.

 

بندر ریو دو ژانیرو- برزیل (BrazilHarbor of Rio de Janeiro)  

بندر ریو دو ژانیرو- برزیل

بندر گوانبارا در شرق ریو دو ژانیرو، دومین شهر بزرگ برزیل، مساحتی 412 کیلومتری را پوشش داده است. بیش از 100 جزیره شامل جزیره بدون اتومبیل Paquetá و جزیره Villegagnon در اطراف این بندر قرار گرفته‌اند. در گذشته، این بندر دارای اکوسیستمی متنوع بوده است. به لطف بازی‌های المپیک تابستانی 2016 در ریو، دولت این کشور تلاش کرد تا این بندر را به دوره درخشان گذشته خود بازگرداند. در حالی که تردیدهایی درباره برنامه‌های اجرایی وجود دارد، اما محلی‌ها و همچنین بوم‌شناسان در نقاط مختلف جهان امیدوارند که برای حفظ بندر ریو به عنوان یکی از عجایب هفتگانه طبیعی جهان دیر نشود.

در تور برزیل با سفر به زیباترین شهرهای این کشور با ستاره زمرد همراه شوید.

 

دیوار بزرگ مرجانی استرالیا (AustraliaGreat Barrier Reef)

دیوار بزرگ مرجانی – استرالیا

دیوار بزرگی مرجانی یکی دیگر از عجایب هفتگانه طبیعی در جهان است. باید این پدیده را ببینید تا باور کنید چنین شگفتی در طبیعت وجود دارد. حدود سه هزار صخره منحصر به فرد و تقریبا هزار جزیره در طول بیش از 1400 مایل کشیده شده است، در حالی که اغلب به اشتباه گفته می‌شود که دیوار بزرگ چین یکی از عجایب هفتگانه جهان از فضا قابل مشاهده است، ماهواره‌ها تصاویری را از دیوار بزرگ مرجانی ثبت کرده‌اند. این صخره‌ها یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر استرالیا هستند که شهرتی جهانی دارند. این دیوار از میلیاردها موجود کوچک به نام پولیپ‌های مرجانی تشکیل شده است. تحقیقات و کار زیادی هر ساله انجام می‌شود تا از اکوسیستم این صخره‌ها محافظت شود.

 

کوه‌ اورست نپال (Nepal Mount Everest)

دیوار بزرگ مرجانی – استرالیا

مرتفع‌ترین نقطه زمین در نپال است که با نام ساگارماتا یا نام تبتی چومولونگما نیز شناخته می‌شود. اورست به عنوان یکی از عجایب هفتگانه طبیعی جهان ، یکی از برجسته‌ترین آنها نیز شناخته می‌شود. ارتفاع این کوه 8 هزار 848 متر است و در دو کشور نپال و چین قرار دارد. اولین بار کوهنوردان بریتانیایی در دهه 1920 این قله را اندازه‌گیری کردند. بیش از سه دهه است از اولین باری که این قله در سال 1953 فتح شد، می‌گذرد. فتح قله دماوند دیگر یک هدف دست‌نیافتنی نیست. با این وجود کسانی که قصد دارند این کار را انجام دهند، باید با بهترین شرایط جسمانی، آماده ماجراجویی‌های پیش‌رو باشند. فتح قله اورست البته همچنان یکی از برجسته‌ترین کارها محسوب می‌شود و چالشی پرطرفدار برای هر کسی است که می‎خواهد شهامت خود را به آزمایش بگذارد.

 

آژانس مسافرتی و گردشگری ستاره زمرد با ارائه خدماتی مانند خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، تور مسافرتی ، بیمه و ویزا در خدمت همراهان خود است.

پسندیدن :
14 2
بازدید:
14907
دسته بندی مقاله ها:
گردشگری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *