معتبرترین پاسپورت‌ های جهان 2020

معتبرترین پاسپورت‌ های جهان 2020

با امکان سفر به 191 کشور بدون ویزا ، ژاپن دوباره در صدر شاخص گذرنامه هنلی (Henley Passport Index) و معتبرترین پاسپورت‌های جهان 2020 قرار گرفته است. در حالی که دارندگان پاسپورت آمریکا اجازه ورود به 184 کشور بدون ویزا را دارند، اما پاسپورت این کشور معتبرترین پاسپورت جهان نیست. در حقیقت، در سال 2020، پاسپورت آمریکا حتی در میان 5 پاسپورت ابتدایی معتبر دنیا نیز قرار نگرفته است.

براساس شاخص گذرنامه هنلی (رنکینگ سالانه جهانی برای پاسپورت‌های کشورهای مختلف با توجه به تعداد کشوری که دارندگان این پاسپورت‌ها بدون دریافت ویزا می‌توانند به آن سفر کنند) کشورهای دارای معتبرترین پاسپورت های جهان 2020 معرفی شده‌اند. بر اساس این رنکینگ، رتبه اول معتبرترین پاسپورت های جهان 2020 ، به ژاپن اختصاص یافته است. دارندگان پاسپورت ژاپنی می‌توانند به 191 کشور جهان بدون ویزا یا با دریافت ویزا در مقصد سفر کنند. سنگاپور در جایگاه دوم این فهرست قرار گرفته است، به طوری که افراد دارای پاسپورت این کشور می‌توانند به 190 مقصد جهان بدون ویزا سفر کنند. کره جنوبی و آلمان با 189 مقصد در جایگاه سوم این فهرست قرار گرفته‌اند.

ایالات متحده آمریکا را می‌توان در جایگاه هشتم و پس از کشورهای ایتالیا و فنلاند (جایگاه چهارم)، اسپانیا و لوکزامبورگ و دانمارک (جایگاه پنجم)، سوئد و فرانسه (جایگاه ششم)، سوئیس، پرتغال، هلند، ایرلند و اتریش (جایگاه هفتم) مشاهده کرد. آخرین باری که این کشور توانست رتبه نخست شاخص گذرنامه هنلی را به دست آورد، به سال 2015 بازمی‌گردد، در آن زمان نیز این جایگاه را به طور مشترک با بریتانیا کسب کرد. از زمان برگزیت و انتخابات سال 2016، هر دوی این کشورها از جایگاه خود سقوط کرده و در اواخر لیست 10 کشور با معتبرترین پاسپورت‌ها قرار گرفته‌اند.

 

معتبرترین پاسپورت های جهان

1- ژاپن (191 کشور)

2- سنگاپور (190 کشور)

3- کره جنوبی، آلمان (189 کشور)

4- ایتالیا، فنلاند (188 کشور)

5- اسپانیا، لوکزامبورگ و دانمارک (187 کشور)

6- سوئد، فرانسه (186 کشور)

7- سوئیس، پرتغال، هلند، ایرلند، اتریش (185 کشور)

8- آمریکا، بریتانیا، نروژ، یونان، بلژیک (184 کشور)

9- نیوزیلند، مالتا، جمهوری چک، کانادا و استرالیا (183 کشور)

10- اسلواکی، لیتوانی و مجارستان (181 کشور)

این در حالی است که در سال 2020، افغانستان در انتهای رنکینگ شاخص گذرنامه هنلی و در جایگاه 107 با تنها امکان دسترسی به 26 کشور بدون ویزا، قرار گرفته است. در مقایسه با پاسپورت ژاپن که دارندگان آن می‌توانند به بیش از 165 کشور در سرتاسر جهان دسترسی داشته باشند. عراق، سوریه، پاکستان و سومالی نیز 5 کشور انتهایی این رنکینگ را تشکیل داده‌اند.

گفتنی است؛ شاخص گذرنامه هنلی (Henley Passport Index) بر اساس اطلاعاتی که از انجمن حمل و نقل هوایی بین‌المللی (International Air Transport Association)، که دارای بزرگترین پایگاه داده اطلاعات مربوط به سفر در جهان است، این فهرست را تهیه و سالانه منتشر می‌کند.

 

آژانس مسافرتی و گردشگری ستاره زمرد تمامی خدمات مربوط به ویزا ، ویزای کانادا ، ویزای شینگن ، بیمه مسافرتی ، خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل را به همراهان خود ارائه می‌دهد.

پسندیدن :
39 0
بازدید:
8987
دسته بندی مقاله ها:
دانستنی های سفر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *