کرونا چه تاثیری بر ارزش پاسپورت ها گذاشت ؟

کرونا چه تاثیری بر ارزش پاسپورت ها گذاشت ؟

گزارش موسسه هنلی و شرکا (Henley & Partner) که هر سال میزان اعتبار گذرنامه های کشورهای مختلف را براساس شناسه گذرنامه هنلی (Henley Passport Index) اعلام می کند، نشان می دهد که ارزش برخی از قدرتمندترین پاسپورت های جهان تحت تاثیر شیوع گسترده ویروس کرونا در بسیاری از نقاط جهان قرار گرفته است.

این شناسه رنکینگ اصلی تمام پاسپورت های جهان را براساس تعداد مقاصدی که دارندگان این پاسپورت ها می توانند بدون اخذ ویزا به آن سفر کنند، تعیین می کند.

امکان سفر بدون اخذ ویزا به کشورهای مختلف، شرایط مسافرت را برای بسیاری از گردشگران آسان تر می کند، چرا که آنها دیگر مجبور نیستند یک پروسه طولانی یا گران قیمت را برای بازدید از مقاصد مدنظر خود پشت سر بگذارند.

این در حالی است که شیوع گسترده کرونا بر بخش های مختلف از اقتصاد گرفته تا کسب و کارها، پروازها، تور مسافرتی ، سیستم های درمانی و غیره تاثیر گذاشته است و در این میان پاسپورت افراد نیز مصون نمانده است و با وجود اینکه شیوع ویروس کرونا به طور مستقیم بر رتبه پاسپورت های کشورهای مختلف اثر نگذاشته شده است و در فهرست هنلی تغییری ایجاد نکرده، اما تعداد کشورهایی که دارندگان پاسپورت های معتبر جهان می توانستند از آن بازدید کنند، به طور قابل توجهی کاهش یافته است. در این مطلب قصد داریم به برخی از این کشورها و اثری شیوع ویروس کرونا بر اعتبار پاسپورت آنها داشته است، اشاره کنیم.

 

شیوع کرونا، از اعتبار برخی پاسپورت های معتبر کم کرد

محدودیت های اتحادیه اروپا برای پاسپورت های آمریکایی و برزیلی

محدودیت های اتحادیه اروپا برای پاسپورت های آمریکایی و برزیلی

پیش از شیوع ویروس کرونا، پاسپورت ایالات متحده آمریکا به طور معمول در جایگاه ششم یا هفتم در شناسه پاسپورت هنلی قرار داشت و دارندگان این پاسپورت می توانستند به 185 کشور جهان بدون اخذ ویزا سفر کنند.

با این وجود اتحادیه اروپا به تازگی فهرست کشورهایی که می توانند به این منطقه سفر کنند را از ابتدای ماه جولای براساس فاکتورهای ایمنی و همچنین سلامت و بهداشت مرتبط با ویروس کرونا اعلام کرده است. براساس این فهرست دارندگان پاسپورت های کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، برزیل و روسیه شامل کشورهایی هستند که نمی توانند به این اتحادیه سفر کنند.

با وجود اینکه این مسئله بر آخرین رنکینگ تاثیرگذار نبوده است، چرا که محدودیت های موقتی در نظر گرفته نمی ‌شود، اما در حال حاضر دارندگان پاسپورت ایالات متحده تنها میتوانند با ویزا یا بدون ویزا به 158 کشور جهان سفر کنند و این رقم با توجه به محدودیت هایی که اتحادیه اروپا برای آنها ایجاد کرده، به وجود آمده است. در حال حاضر شرایط برای آمریکایی ها به این گونه است، حتی اگر جایگاه آنها در شناسه هنلی هفتم باشد.

افزون بر این، دارندگان پاسپورت برزیلی نیز با کاهش قابل توجه ارزش و اعتبار پاسپورت هایشان مواجه شده اند. این کشور به طور معمول در شناسه هنلی در جایگاه معتبری قرار داشت و آخرین جایگاهی که توانسته بود کسب کند، رتبه 19 بود. به این ترتیب، برزیلی ها می توانستند به 170 کشور جهان بدون ویزا یا با استفاده از صدور ویزا در مقصد استفاده کنند. با ایجاد محدودیت های اتحادیه اروپا با دارندگان پاسپورت برزیلی، در حال حاضر شهروندان این کشور می توانند به 143 کشور جهان سفر کنند.

 

ژاپن همچنان دارنده معتبرترین پاسپورت جهان

ژاپن همچنان دارنده معتبرترین پاسپورت جهان

بدون اینکه محدودیت های مسافرتی مختلف را در نظر بگیریم، در حال حاضر ژاپن براساس شناسه پاسپورت هنلی با امتیاز 191، معتبرترین پاسپورت جهان را داراست. براساس شاخص گذرنامه هنلی ، رتبه اول معتبرترین پاسپورت های جهان 2020 ، به ژاپن اختصاص یافته است. دارندگان پاسپورت ژاپنی می‌توانند به 191 کشور جهان بدون ویزا یا با دریافت ویزا در مقصد سفر کنند. سنگاپور در جایگاه دوم این فهرست قرار گرفته است، به طوری که افراد دارای پاسپورت این کشور می‌توانند به 190 مقصد جهان بدون ویزا سفر کنند. کره جنوبی و آلمان با 189 مقصد در جایگاه سوم این فهرست قرار گرفته‌اند.

 

معتبرترین پاسپورت های جهان

1- ژاپن (191 کشور)

2- سنگاپور (190 کشور)

3- کره جنوبی، آلمان (189 کشور)

4- ایتالیا، فنلاند (188 کشور)

5- اسپانیا، لوکزامبورگ و دانمارک (187 کشور)

6- سوئد، فرانسه (186 کشور)

7- سوئیس، پرتغال، هلند، ایرلند، اتریش (185 کشور)

8- آمریکا، بریتانیا، نروژ، یونان، بلژیک (184 کشور)

9- نیوزیلند، مالتا، جمهوری چک، کانادا و استرالیا (183 کشور)

10- اسلواکی، لیتوانی و مجارستان (181 کشور)

پسندیدن :
0 0
بازدید:
728
دسته بندی مقاله ها:
دانستنی های سفر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *